Aktiviteter – karta

Aktiviteter – karta

Bioblitz i Steninge Kyrkby

Aktivitet: Bioblitz i Steninge Kyrkby
Organisatör: Test Site Steninge
Organisatörens mailadress: info@carolinemartensson.se
Samlingsplats: 305 72 Steninge, Sverige
Datum/tid: 2025-05-31, 10:00 - -
Beskrivning av aktivitet:

Bioblitz 31 maj - 1 juni, Steninge Kyrkby

Vill du medverka under en naturinventering och tillsammmans med artkunniga experter lära dig mer om livet i vårt grannskap?
Under ett dygn inventerar vi ett område i Steninge Kyrkby och försöker finna så många levande organismer som möjligt. Du är med så länge du vill/orkar!

Syftet med en bioblitz är att upptäcka, räkna, kartlägga och lära mer om de levande varelserna i området och om deras förutsättningar. Genom att allmänheten hjälper till att samla in fynd kan naturinventerarna koncentrera sig på artbestämning och tillsammans utökar vi listan över förekommande arter. Rapportering görs till Artportalen och på så vis kan vi hjälpa till att vårda värdefulla områden och bidra till forskningen.

Arrangörer: Test Site Steninge, en plattform för praktiskt experimenterande och samtal kring hållbart byggande och omställning genom konst, arkitektur och deltagarbaserade evenemang, Patrik Bengtsson & Caroline Mårtensson.

Mötesplats:
Test Site Steninge
Vägbeskrivning google maps: 56.77707, 12.67203

För att veta hur vi ska dela upp oss och planera vill vi gärna att ni föranmäler er till:
info@carolinemartensson.se
Varmt välkommen!


Mer information:
http://www.testsitesteninge.se

Tillbaka till kartan