Aktiviteter – karta

Aktiviteter – karta

Den Biologiska Mångfaldens Dag i Hågelbyparken

Aktivitet: Den Biologiska Mångfaldens Dag i Hågelbyparken
Organisatör: Botkyrka Kommun
Organisatörens mailadress: elin.olofsson@hagelby.se
Samlingsplats: Hågelbyvägen 7, 147 43 Tumba, Sverige
Datum/tid: 2025-05-22, 10:00 - 14:00
Beskrivning av aktivitet:

Guidning barn och vuxna (håv i vatten, fjärilar, småkrypens trädgård, sandkorv för vildbin)
Kl. 10:00-13:00
Kl. 10.30-13.30

Visning av Skrävstastigen och arkeologisk utgrävning med studenter från Södertörns högskola. Gå i forntidsmänniskans spår tillsammans med en kunnig arkeolog från järnåldersbyn Hogslaby och en ekolog från Botkyrka kommun. Vi berättar om kulturlandskapets historia och biologi och föreställer oss hur livet kunde sett ut i områdena runt Hågelbyparken under forntiden. Kanske har något nytt upptäckts? Det pågår en arkeologisk utgrävning under majmånad vid en så kallad Domarring efter Skrävstastigen. Stigen är 2,5 km lång och barnvagnsvänlig.
kl.12.30 -14.00.

Jätteloka och parkslide invaderar!
Invasiva arter sprider sig av egen kraft och skadar ekosystemet. Se Stockholm läns utställning och prata om hot och lösningar med experter från Länsstyrelsen, Botkyrka kommun och Hågelbyparken.

Föreläsning Trädgårdens kretslopp
En föreläsning om vad du kan göra i din trädgård och hur vi gör i Hågelbyparken för att öka den biologiska mångfalden, ”odla” jorden och arbeta på ett hållbart sätt. Vi visar även vår nya varmkompost och berättar hur vi arbetar med den. Elin Olofsson, chef Mark & Park.
Plats: Klockhusvinden, 2:a våningen Café Anna Giertz
Tid: 10:30-11:30

Odla biologisk mångfald! Varsågod! (gratis ängsfröer)

Upptäck Fältbussen! Ett fordon med mikro och makroskopiska möjligheter till exempel Utforska växter, insekter och Fråga biologen

Tipspromenad

Insektsfolk från Entomologiska föreningen i Stockholm som kan håva insekter, ha spontanguidning, sälja insektsböcker, ge bort fjärilsböcker etc.

Låt alla blomma!
Konstutställning med resultatet av DVF:s (Daglig Verksamhet mot Företag) kreativa flöde, mycket skapat av återbrukat material.

Fågelholkssafari i parken, både med kreativa holkar och holkar baserade på Agenda2030-målen (som ingår i en QR-kodspromenad).


Tillbaka till kartan